close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Dawne cmentarze

Dawne cmentarze

Na terenie gminy Ryczywół znajduje się kilkanaście dawnych cmentarzy wyznania ewangelickiego i żydowskiego. Z myślą o ochronie przed zapomnieniem tych pierwszych w latach 2011-2014 na naszym terenie działało Stowarzyszenie Rewitalizacji Cmentarzy Ewangelickich. Siłami członków Stowarzyszenia i chętnych mieszkańców uporządkowane oraz częściowo odrestaurowane zostały cmentarze ewangelickie w Boruchowie, Ludomach i Wiardunkach. Tereny objęte pracami zostały oczyszczone z roślinności i krzewów, które porastały zabytkowe nagrobki. Odzyskano i przywrócono fragmenty oryginalnych tablic nagrobkowych i krzyży. Zrewitalizowane obiekty znajdują się  w pobliżu szlaków rowerowych naszej gminy.

Z kolei w zachodniej części Ryczywołu znajdują się pozostałości cmentarza żydowskiego. Przypuszcza się, że nekropolia mogła powstać ok. 1735 r., gdy ukonstytuowała się miejscowa gmina wyznaniowa. Dziś teren cmentarza zamiast nagrobków pokrywa gęsta roślinność. Wokół zachowały się fragmenty ceglanego ogrodzenia wybudowanego już po II wojnie światowej. W latach 2013-2014 na terenach dawnego PGR miejscowi społecznicy odnaleźli kilkadziesiąt fragmentów macew pochodzących z ryczywolskiego kirkutu. Finalnie udało się przeprowadzić inwentaryzację 61 odnalezionych nagrobków z inskrypcjami w językach hebrajskim i niemieckim, zdobionych symbolem Gwiazdy Dawida, motywami roślinnymi i geometrycznymi.

Cmentarz ewangelicki w Boruchowie

 

Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426