close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Dawne pałace i dwory

Dawne pałace i dwory

Na terenie gminy Ryczywół nie brak pozostałości po dawnych pałacach. Najlepiej zachowaną budowlą jest zamieszkiwany do dziś neoromański pałac w Nininie datowany na początek XX w. Pierwszym właścicielem majątku była rodzina Radońskich. Najciekawszym elementem jego architektury jest oryginalny ganek zdobiony neorenesansowymi motywami dekoracyjnymi. Wokół pałacu znajduje się zabytkowy park krajobrazowy. Wpisany do Rejestru zabytków w 1975 r.

Kolejnym zachowanym w dobrym stanie budynkiem jest pałac w Gorzewie, wzniesiony w II połowie XIX w. jako siedziba rezydencjonalna właściciela majątku, Augustyna Grabowskiego. Rozbudowany na początku XX w. zyskał wieżę i ganek z czterema filarami dźwigającymi taras na I piętrze. Wokół niego także znajduje się park krajobrazowy porośnięty starodrzewem. Wpisany do Rejestru zabytków jako zespół dworski w 1975 r.

W parkowym zaciszu stoi również bezstylowy pałac w Ryczywole (dawniej: Łopiszewo) wybudowany w latach 1912-1918 dla rodziny von Sierakowskich. Spalony w 1939 r., zaczął być odbudowywany jeszcze w czasie II wojny światowej. Właściciele zamieszkiwali w nim do 1945 r. W latach 2006-2011 mieściła się w nim Klinika Przepuklin. Obecnie stanowi własność prywatną. Park wokół pałacu wpisany do Rejestru zabytków w 1983 r.

O istnieniu pałacu w Dąbrówce Ludomskiej przypominają już tylko jego ruiny i zarośnięty park. Wybudowany w I połowie XIX w. swoim stylem nawiązywał do architektury późnoklasycystycznej. Stanowił siedzibę rodziny Łakomickich, właścicieli Dąbrówki. Częstym gościem w pałacu był wielkopolski lekarz, społecznik i polityk, Karol Marcinkowski. To tutaj, w 1846 r. podczas jednego z pobytów, zmarł. Pałac wpisany do Rejestru zabytków w 1973 r.

Na terenie gminy zlokalizowane są również zabytkowe dworki. Pierwszy z nich, znajdujący się w Ludomkach, datowany jest na połowę XIX w. Był parterowym budynkiem z arkadowym wejściem. Niestety nie zachowały się detale architektoniczne oryginalnej elewacji dworu. Stanowił własność rodziny Biegańskich. Został wpisany do Rejestru zabytków w 1983 r.

Nieopodal, w Chlebowie, znajduje się dwór wybudowany w latach 1907-1912, obecnie objęty ochroną konserwatorską. Wokół rozciąga się park dworski z II połowy XIX w., wpisany do Rejestru zabytków w 1983 r.

Z kolei dworek w Orłowie, wzniesiony w 1897 r., swoim stylem przypomina bardziej neorenesansową willę położoną w rozległym parku. Na początku XX w. stanowił własność Bruna Schendla. Wpisany do Rejestru zabytków w 1975 r.

 

 

 

 

 

 

 

Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426