close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Dawny kościół ewangelicki w Ryczywole

Dawny kościół ewangelicki w Ryczywole

Dawny kościół ewangelicki w Ryczywole to jeden z najstarszych budynków murowanych na terenie gminy. Jest kościołem jednonawowym, zbudowanym w stylu neogotyckim. Powstał w latach 1896-1898 z inicjatywy i wsparcia ówczesnej Gminy Ewangelickiej, kierowanej przez właściciela majątku Łopiszewo – Petera Hoffmanna. Funkcję sakralną pełnił do  1945 r. W 2007 r. został wpisany do Rejestru zabytków i odtąd podlega ochronie prawnej.

Dzięki pracom podjętym na rzecz rewitalizacji i zabezpieczenia budynku od 2012 r. możliwe stało się wykorzystywanie kościoła podczas wydarzeń kulturalnych. Dzięki temu mieszkańcy gminy mieli okazję podziwiać piękno dawnej świątyni w trakcie „Dnia otwartego”, „Nocnego zwiedzania Krainy Trzech Rzek” czy spotkania „Ryczywół dawniej i dziś”. W ramach  tego ostatniego we wnętrzach starego kościoła zorganizowane zostały koncerty muzyczne, wystawy rzeźby i fotografii oraz prelekcje historyczne.

Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426