close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Sołectwo Skrzetusz

SOŁECTWO SKRZETUSZ

Sołtys: Marian Głów

Rada Sołecka:

  • Stróżyk Marek
  • Chmielewski Robert
  • Cybulski Zbigniew

 

Skrzetusz jest wsią położoną na terenie Gminy Ryczywół w powiecie obornickim, położonym w północnej części województwa wielkopolskiego. Znajduje się w obrębie mezoregionu Kotliny Gorzowskiej, będącej częścią makroregionu Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej oraz mezoregionu Pojezierza Chodzieskiego wchodzącego w skład makroregionu Pojezierza Wielkopolskiego

Pierwsza wzmianka źródłowa o Skrzetuszu pochodzi z 1405 roku, wtedy to miał być rozstrzygany spór graniczny między kmieciami ze Skrzetusza a Wuczechem, sołtysem w Tłukawach przy pomocy instytucji opola. Z bardzo fragmentarycznych źródeł historycznych wiadomo, że Skrzetusz przejściowo (XV w.) należał do zamożnego rodu wielkopolskiego Jastrzębców.

Skrzetusz zalicza się do niewielkich wsi. We wsi mieszka 365 mieszkańców, w tym 189 mężczyzn i 176 kobiet. Stanowią oni zaledwie ok. 5% ogółu mieszkańców Gminy Ryczywół.

W Skrzetuszu prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich Skrzetusz.

Plac zabaw w Skrzetuszu