close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Poezja

 Poezja

Piękno ryczywolskich krajobrazów od kilkudziesięciu lat stanowi źródło inspiracji dla mieszkanki Ludomek, Pani Marii Kogut. Urodzona na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej, dzieciństwo i całe dorosłe życie poetka związała z Wielkopolską. Po zdobyciu wykształcenia pedagogicznego pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Ludomach. Debiutowała fraszkami w Głosie Nauczycielskim w 1971 r. Pierwsze liryki Jej autorstwa ukazały się w Ziemi Nadnoteckiej w 1977 r. Publikowała wiersze w prasie i almanachach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. W 2011 r. twórczość poetki otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie literackim w Thionville (Concours Litteraire International du Cepal). Niektóre wiersze Pani Marii Kogut zostały przetłumaczone na język angielski i w 2014 oraz 2015 r. umieszczone w wydawanym w Hongkongu World Poety Yearbook. W 2015 r. poetka zdobyła Nagrodę Chagalla za tomik wierszy. Sukcesy poetyckie zaowocowały Jej członkowstwem w prestiżowym Związku Literatów Polskich.

Pani Maria Kogut jest autorką czterech tomików wierszy. Pierwszy z nich, Pochwycić ptaka (1983), zawierał utwory, które wcześniej zdobyły uznanie krytyki, nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich. Kolejny, W sieci krajobrazów (2003), zawiera wiersze ukazujące krajobrazy dzieciństwa, przyrody i duszy kobiecej. W Przenikaniu (2008) świat realny zazębia się ze światem baśniowym. Czwarty zbiorek wierszy, Między kroplami deszczu (2014), pokazuje, że między kroplami deszczu wiele może się zdarzyć.

Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426