close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Sołectwo Ryczywół

SOŁECTWO RYCZYWÓŁ

Sołtys: Ewa Knopczyk

Rada Sołecka: Agnieszka Błoch, Patryk Haraj, Marek Jarmuż, Zuzanna Kusz, Ilona Lachowicz, Krzysztof Piechowiak, Jacek Wrembel

Ryczywół został założony jako miasto prywatne na początku XV w. na gruntach należących do starszej wsi Krężoły i pierwotnie nosił nazwę Nowy Ostrów. Najstarsza zachowana wzmianka w źródłach historycznych na temat Ryczywołu pochodzi z 1426 r. Nazwa Ryczywół oraz herb miasta przedstawiający czarną głowę wołu wywodzi się najprawdopodobniej od odbywanych tu targów bydła oraz licznych pasących się na zielonej równinie stad. Ryczywół należał do małych miasteczek Wielkopolski. W dotychczasowym rolniczym ośrodku, jakim był Ryczywół, coraz większe znaczenie zyskiwało drobne rzemiosło i handel, powoli przybywało mieszkańców. Położenie przy bocznym szlaku handlowym, który z czasem stracił jeszcze na znaczeniu oraz częste zmiany właścicieli nie sprzyjały jego rozwojowi. W 1795 r. Ryczywół posiadał zaledwie 553 mieszkańców; w mieście było 69 domów, z których tylko jeden był murowany, murowane były też niektóre budynki dworskie. Pozostałe domy były drewniane, kryte słomą. Wśród rzemieślników występowali w tym czasie: szewcy, krawcy, kowale, kuśnierze, garncarze i cieśle.

Nowe, piękne budynki Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum Jana Pawła II położone są obok kompleksu sportowo – rekreacyjnego. Na Orliku, boisku trawiastym i hali odbywają się zajęcia sportowe. W części rekreacyjnej (amfiteatr i trybuny) odbywają się wszelkiego typu imprezy: dożynki, Dni Ryczywołu, sołecki Dzień Dziecka itp. Za sprawą sołtysa i rady sołeckiej Ryczywół może pochwalić się pierwszą na terenie gminy siłownią pod gołym niebem, w całości  sfinansowaną z funduszu sołeckiego. Fundusz sołecki pomógł również w organizacji kącików dla maluchów – jeden plac zabaw znajduje się przy ul. 6 Stycznia (przy budynku tzw. Białej szkoły) oraz na Osiedlu Przyjaźni. Polnymi drogami można się wybrać na długi spacer do lasu, skąd przez piękne łąki dojść do rzeki Flinty. W zależności od poziomu wody rzeka wykorzystywana jest do organizacji spływów kajakowych, nie tylko latem (np. spływy sołeckie), ale też zimą – co roku organizowany jest spływ „Flinta Kowalowa”, w którym udział biorą kajakarze z  całej Polski. Przy sprzyjającej pogodzie Flinta zapewnia też inną zimową atrakcję. Flinta jest dość „wylewną” rzeką i jeśli mrozy przyjdą w odpowiednim momencie, tworzy się naturalne, wielkie i bezpieczne lodowisko, pozwalające mieszkańcom na jazdę figurową lub grę w hokeja. Jak wieść gminna niesie – zdarzały się zimy, gdy można było dojechać na łyżwach z Ryczywołu do Ninina.

Z punktu widzenia rozwoju życia społeczno – gospodarczego istotne jest funkcjonowanie organizacji pozarządowych. Zauważa się, że w Ryczywole zarejestrowane są organizacje działające w różnych sferach życia społecznego, tj.: Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów; Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenie Klub Sportowy ‘’Golnica’’, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie AleBabki.

W Ryczywole kultywowana jest również tradycja witania maja. Polega ona na tym, że 30 kwietnia wieczorem rozpalane są ogniska na brzegach Flinty, przy których do białego rana mniejsze lub większe grupy cieszą się z pełni wiosny. To nie jedyne tradycje, o których pamiętają ryczywolanie – aktywnie angażują się w obchody dożynek, Dni Ryczywołu i obchodów świąt narodowych. Od sześciu lat  sołtys i członkowie rady sołeckiej wprowadzili do kalendarza imprez nowe wydarzenia:  Dzień Dziecka, spływ kajakowy, organizowane z sołectwem Zawady Święto Pyry oraz najbardziej klimatyczne – Sołeckie Mikołajki.

  Plac zabaw w Ryczywole

Kościół w Ryczywole

Orlik i stadion w Ryczywole

Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426