close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Środowisko

Chrońmy nasze środowisko!!!!


Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru, aluminium i innych metali. Posegregowane odpady przestają być śmieciem – stają się wartościowym surowcem. Mimo, że ponad połowa mieszkańców naszej gminy zdecydowała się na segregację to niestety efektywność zbiórki jest bardzo niska.

Jeżeli oddzielimy odpady surowcowe od pozostałych, to mają one szansę stać się nową ławką w parku, gazetą, watą szklaną czy rowerem. Zatem na końcowy efekt ekologiczny wpływa każdy z nas. Pamiętajmy jednak o pierwszej, podstawowej  zasadzie właściwego postępowania z odpadami – zapobieganie ich powstawaniu!

Segregowanie odpadów przynosi przede wszystkim korzyści finansowe – segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Recykling, czyli możliwość ponownego wykorzystania,  pozwala na oszczędność energii, surowców i ochronę środowiska naturalnego. Każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny. Z przetworzonego szkła można  na nowo – i sporo taniej – produkować nowe butelki, słoiki, wazony czy opakowania szklane. Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Segregacja tony papieru pozwala stworzyć kolejne cenne strony gazet czy zeszytów, a tym samym oszczędzić 17 drzew. Przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej. Tworzywa sztuczne rozkładają się kilka tysięcy lat i wydzielają toksyczne substancje. Powstają one  z pochodnych ropy naftowej. Zamiast zużywać ropę, której zasoby są ograniczone a wydobycie bardzo kosztowne, tworzywa sztuczne można ponownie wykorzystać – jako wysokokaloryczne źródło energii lub jako surowiec wtórny. Można  je przetworzyć na  folie, oleje opałowe czy meble. Z 35 plastikowych butelek wykonać można jedną, ciepłą bluzę polarową.

 Poddane recyklingowi odpady to także mniej wysypisk. Choć bezpośredni koszt wywozu śmieci na składowisko jest tańszy niż ich przetwarzanie, to jednak faktyczne wydatki związane z utrzymywaniem składowisk, ograniczaniem ich wpływu na środowisko i rekultywację są znacznie wyższe. W chwili obecnej przetwarzanie odpadów i inwestowanie w odnawialne źródła energii należą do najprężniej rozwijających się sektorów.

Często w okresie jesienno-zimowym wiele osób  pozbycia się śmieci paląc je w piecach domowych. Metoda ta nie pomaga zaoszczędzić na kosztach węgla, wydajność energetyczna nieposegregowanych śmieci nie jest tak wielka, a może stać się przyczyną bardzo poważnych i „kosztownych" kłopotów.

Jednym z czynników, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo jest zbyt niska temperatura spalania w piecach domowych. Z domowych palenisk do atmosfery wydostają się wtedy nieoczyszczone, szkodliwe substancje chemiczne.

Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności.

Ponadto spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych.

Prawidłowe termiczne przekształcanie odpadów to zaawansowany technologicznie proces, który podlega ciągłej kontroli. Spalanie odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze od 850 do 1150 stopni C, co ogranicza możliwość powstania szkodliwych substancji. Spalanie śmieci w spalarni, w przeciwieństwie do domowego sposobu, zakłada wieloetapowy proces oczyszczania spalin dzięki użyciu rozbudowanego systemu filtrów i innych zabezpieczeń technicznych. One rozkładają i redukują substancje powstające podczas spalania. Ciągły monitoring procesu spalania pozwala na jego pełną kontrolę.

W Europie działa obecnie ponad 400 takich instalacji. Spalanie śmieci w odpowiedzialny i kontrolowany sposób może w przyszłości stać się metodą, która pomoże rozwiązać także nasze kłopoty z rosnącą ilością odpadów.

Warto więc zmienić przyzwyczajenia i śmiecić mniej. Być „eko” to już nie tylko trend obserwowany  na całym świe­cie, ale świadoma postawa społeczeństwa, które chce żyć zdrowo i w zgodzie z naturą.

 

Warto zajrzeć:

http://www.tworzymyatmosfere.pl/

Gmina
Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426