close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Święto Pyry w Zawadach

Święto Pyry w Zawadach

Od 2013 roku w Zawadach wczesną jesienią obchodzone jest Święto Pyry. Choć pomysł organizacji imprezy należy do zawadzkich aktywistek, to w jego realizacji z zapałem biorą udział rady sołeckie Zawad i Ryczywołu. Na uczestników ziemniaczanego święta każdego roku czeka moc atrakcji. Wydaje się jednak, że serca przybyłych gości kradną przede wszystkim popisowe dania przygotowane przez miejscowe gospodynie. Na smakoszy czekają tradycyjne pyry z gzikiem, parowane ziemniaki z masłem i solą, placki ziemniaczane czy frytki. Nie brakuje też słodkości domowego wypieku.

Gwarno jest na scenie i tuż przed nią: widownia może liczyć na występy wokalne, nieco gwary poznańskiej oraz tańce do białego rana. Dla najmłodszych organizowane są konkurencje sportowe i zajęcia plastyczne: skoki w workach po pyrach, rzut kartoflem, odbijanie ziemniaczanych stempli czy robienie ziemniaczanych ludzików to tylko niektóre z nich. Unoszący się nad świętującymi aromat ziemniaków wabi do Zawad mieszkańców z najdalszych zakątków gminy.

Święto Pyry w Zawadach 2017