close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Sołectwo Tłukawy

SOŁECTWO TŁUKAWY

Sołtys: Leszek Malmur

Rada Sołecka;

  • Iwona Popiela
  • Czesław Kordylasiński
  • Krzysztof Górny

 

Duża wieś położona 3 km na północ od  Ryczywołu przy drodze powiatowej do Chodzieży. Nazwa topograficzna z formatem- awy od apelatywu: tłuka, tłoka czyli od tłoczonej ziemi lub miejsca leżącego odłogiem. W źródłach znana pod postacią Glutawa (1368), Tlukavi (1372), Tlukawi (1403), Tłukawy (1471), Thlukowy (1498), Tlukowy (1509), Tłukowy (1559), Thlukawi (1577), Tłukawy (1580), Płukawy (1628), Tłukawa (1659), Tłukawy (1768).W XIX w. Tłukawy osadzone były w większości przez ludność niemiecką. Pierwsza szkoła polska pobudowana została w 1772r. po drugim rozbiorze, przejęta przez władze pruskie (1793).W 1909r. zaborcy wznieśli nowy budynek, w którym odbywały się lekcje w języku niemieckim. Od 1918 r. rozpoczęto naukę w klasach I - IV dla 65 dzieci polskich, a lekcję prowadziła we wszystkich klasach jedna nauczycielka (Drewsówna z Rogoźna). W1926 r. obie szkoły połączono i rozpoczęto naukę w języku polskim. W czasie kampanii wrześniowej i okupacji hitlerowskiej zginęło 8 mieszkańców Tłukaw: Maksymilian Fisz, Franciszek Górny, Alfons Fisz, Jan Kaczmarek z żoną i trojgiem dzieci. Po drugiej wojnie światowej istniało w Tłukawach Kółko Rolnicze, pózniej Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna.  Idąc od strony Ryczywołu, mijamy przydrożny krzyż oraz figurę Chrystusa z datą 1936 - 1948. Na srodku wsi niewielki staw i przy końcu drugi staw. Oba wyczyszczone i pogłębione.

W skład sołectwa Tłukawy wchodzą; Kolonia Wschodnia i Zachodnia. 

Sołectwo posiada także świetlicę wiejską, która znajduje się w budynku starej szkoły. Nasza świetlica tętni życiem - jest często wynajmowana, ale również wykorzystywana przez mieszkańców Tłukaw. Robimy różne imprezy okolicznościowe takie jak: Dzień Mamy i Taty, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, rozpoczęcie wakacji, Dzień Pyry oraz różnego rodzaju wieczorki towarzyskie. Przy sali wiejskiej znajduje się plac zabaw, z którego bardzo chętnie korzystają  nasi najmłodsi mieszkańcy.

Plac zabaw w Tłukawach

Świetlica wiejska w Tłukawach

Amfiteatr przy placu zabaw w Tłukawach

Świetlica wiejska w Tłukawach

Wiata nad stawem w Tłukawach

Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426