close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rezerwat przyrody Bagno Chlebowo

Rezerwat przyrody Bagno Chlebowo

Przyrodniczą dumą gminy Ryczywół jest rezerwat przyrody Bagno Chlebowo – największy w Wielkopolsce kompleks torfowiskowy. Łączna powierzchnia całego torfowiska to około 300 ha. Rezerwat został utworzony w 1959 r., choć pierwsze badania naukowe prowadzono tu już w latach 30. XX wieku. W 2008 r. Bagno Chlebowo i jego okolice ustanowiono specjalnym obszarem ochrony siedlisk Natura 2000 o powierzchni 465,3 ha (nr PLH300016). Rezerwat leży w obrębie Puszczy Noteckiej, nieopodal wsi Chlebowo i Lipa. Dojazd samochodem możliwy jest tylko drogami gruntowymi prowadzącymi z Lipy do Chlebowa. Bezpośrednio nad torfianki można się dostać jedynie pieszo.

Szczególną atrakcję kompleksu stanowią zalane wodą wyrobiska po kopalni torfu. Można tu spotkać wiele zagrożonych gatunków roślin, jak np. torfowiec, żurawinę błotną, wełniankę, bagno zwyczajne, borówkę brusznicę, wrzos pospolity, a także zwierząt, m.in. żmiję zygzakowatą, bobra czy żurawia. Chlebowskie bagna są miejscem urokliwym o każdej porze roku, jednak najlepszą porą na odwiedziny rezerwatu jest przełom maja i czerwca. Wówczas przypada moment kwitnienia bagna zwyczajnego, pokrywającego teren kobiercem białych kwiatów. Bagno Chlebowo idealnie nadaje się na rodzinny spacer, przejażdżkę rowerem, grzybobranie, plener fotograficzny. Tylko tu można spacerować wąskimi groblami pomiędzy torfiankami i podziwiać słonce odbijające się w kryształowo czystej, spokojnej wodzie.

Chlebowo   (2)

Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426