close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Spływy kajakowe rzeką Flintą

Spływy kajakowe rzeką Flintą

Flinta (dawniej zwana Golnicą) to malownicza rzeka przepływająca przez teren gminy Ryczywół. Jej źródła znajdują się na podmokłych łąkach objętych ochroną w rezerwacie Źródliska Flinty (gmina Czarnków). Natomiast ujście rzeki do Wełny znajduje się w Rożnowie-Młyn (gmina Rogoźno). Niegdyś Flinta była dobrym łowiskiem pstrąga potokowego. Obecnie wiele podmiotów prowadzi działania mające na celu przywrócenie rzece tego gatunku.

Dziś Flinta znana jest przede wszystkim jako urozmaicony szlak kajakowy, dostępny tylko w porach wyższego stanu wód, zwłaszcza wiosną. Od ponad 10 lat co roku organizowany jest nią spływ zimowy, tzw. „Flinta Kowalowa”, w którym biorą udział kajakarze z całego kraju. Wiosną i latem spływy Flintą chętnie organizuje LGD Kraina Trzech Rzek oraz sołectwo Ryczywół. Rzeka przyciąga mieszkańców na swój brzeg także w pierwszą majową noc, zwaną majówką. Wówczas wzdłuż rzecznego koryta rozpalane są ogniska, przy których do białego rana mniejsze lub większe grupy cieszą się z pełni wiosny.

Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426