close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Wizyta delegacji niemieckich kobiet w Ryczywole

20.06.2016

Aktualizacja: 22.06.2016

Wizyta delegacji niemieckich kobiet w Ryczywole

We wtorkowe popołudnie 14.06.2016 przyjechała przebywająca w stolicy Wielkopolski w ramach wizyty  studyjnej grupa kobiet z Niemiec. Kierownikiem grupy była pani dr Maria Werthan.
Przed wjazdem do Ryczywołu podziwiano panoramę miejscowości i odnowioną świątynię – neobarokowy kościół Św. Mikołaja.
Na odnowionym rynku w Ryczywole gości  powitała Wójt Gminy Ryczywół - pani Renata Gembiak- Binkiewicz  i zapoznała przybyłe kobiety z osiągnięciami i dalszymi planami  rozwoju miejscowości. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć przy  dopiero co postawionej figurze wołu. Następnie udano się do znajdującego  się w trakcie renowacji dawnego kościoła ewangelickiego z roku 1896.

Podziwiano zakres wykonanych prac oraz  znakomitą akustykę wnętrza neogotyckiej budowli.

W holu Szkoły Podstawowej kobiety z Niemiec powitała Sołtys wsi Ryczywół - Magdalena Swoboda oraz panie ze Stowarzyszenia „AleBabki”

 Pani Karolina Zimna przedstawiła  genezę powstania i działalność Punktu Wsparcia Socjalnego Joannitów w Ryczywole, a pani Małgorzata Najdek zaprezentowała pracę LGD „Kraina Trzech Rzek” oraz liczne formy aktywności społecznej kobiet wiejskich na terenie gminy  Ryczywół.

Niemieckie kobiety nie kryły podziwu dla tak różnorodnej  aktywności liderek z Ryczywołu we współpracy z LGD „ Kraina Trzech Rzek”.

Przy  gorących i chłodnych napojach, przy smacznym cieście drożdżowym, przy znakomitych wyrobach wędliniarskich i sałatkach wykonanych z wyhodowanych w miejscowych ogródkach warzyw rozmawiano i  wielu aspektach życia kobiet w obu krajach, zwłaszcza na terenach wiejskich i nikt nie ukrywał , że spotkanie w Ryczywole będzie zaczątkiem nowej współpracy pomiędzy kobietami z sąsiednich krajów.

Kobiety z Niemiec postawiły wesprzeć materialnie remont dawnego kościoła ewangelickiego przekazując spontanicznie zebrane 560 euro i 30 zł na ten cel. Pieniądze zostaną wpłacone na subkonto Stowarzyszenia „ AleBabki” z docelowym przeznaczeniem na renowację kościoła ewangelickiego.

Tradycyjna wymiana upominków, pamiątkowe zdjęcia, serdeczne pożegnanie  zakończyły ten pełen wrażeń dzień.

W drodze do Poznania  niemieckie kobiety zatrzymały się w Miejscu Pamięci Narodowej w Lasach Rożnowickich, zapalając znicze, składając kwiaty i odmówiły modlitwę za spoczywające tam  Ofiary II Wojny Światowej.

 

Adam Maliński

Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426