close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Wyjazd studyjny rolników

24.02.2016

Aktualizacja: 05.04.2016

Wyjazd studyjny rolników

 

W czasie weekendu 20 - 21 02 2016 rolnicy z gminy Ryczywół ( sołectwo Zawady )  oraz słuchacze kursu zawodowego dla rolników w Zespole Szkół w Objezierzu brali udział w podróży studyjnej do Łodzi, gdzie zwiedzili XVI Międzynarodowe Targi  Ferma Bydła oraz XIX Międzynarodowe Targi Ferma Świń i Drobiu. 

 Zwiedzano  stoiska firm związanych z produkcją zwierzęcą, można było również uczestniczyćw ciekawych wykładach i konferencjach.

Następnie udano się na Mazowsze, aby zwiedzić  znakomicie zachowany średniowieczny  zamek  w Oporowie  www.zamekoporow.pl. W drodze do Kłodawy obejrzano miasto Krośniewice a na przedmieściu Kłodawy  zwiedziliśmy odsłonięty  i uporządkowany schron  z 1944 roku. Wyjaśnień udzielali wolontariusze i miłośnicy miejscowej historii Marcin Pietrzak i  Ryszard Frankowski.

Założyciel i właściciel Browaru Zodiak pan Kasprzak  opowiedział na przykładzie swojego zakładu o produkcji piwa.

Pełni wrażeń i wiedzy podróżni dotarli do klasztoru OO. Paulinów w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w  Brdowie , gdzie zostali serdecznie przywitani, mogli spożyć kolację i przenocować.

W niedzielny poranek można było uczestniczyć w Mszy Św. a po śniadaniu zwiedzić brdowskie sanktuarium położone niezwykle malowniczo na wzgórzu otoczonym  poniżej płynącym jeziorem  ( www.paulini-brdow.pl ).

Oddano cześć poległym powstańcom styczniowym w bitwie pod Nowinami Brdowskimi a w Korzeczniku przy pomnikach dowódców powstania styczniowego Kazimierz Niedżwiecki opowiadał historii walk powstańczych w 1863 roku.

Wielkie wrażenie zrobiła olbrzymia ekspozycja  Muzeum w Redeczu Krukowym , w tym liczna kolekcja polskich rowerów, motorowerów, samochodów i ciągników oraz maszyn rolniczych i przedmiotów codziennego użytku z Kujaw.

W drodze powrotnej  podziwiano Kruszwicę, Trzemieszno i Gniezno.

 

Adam Maliński

 

 

Liczba ludości
7271
Powierzchnia w KM2
1 54,54
Udokumentowana historia od roku
1426