close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Dożynki

DOŻYNKI GMINNE

Gdy lato dobiega końca, coraz więcej pól pustoszeje, a zaorana ziemia przygotowuje się do kolejnych zasiewów – nadchodzi czas, by uczcić i poświęcić tegoroczne zbiory. Ten wyjątkowy obyczaj sięga czasów pierwszych Słowian. Już wtedy chłopi trudniący się uprawą roli w szczególny sposób dziękowali za płody ziemi. Obrzędy dożynkowe uległy znacznej zmianie na przestrzeni wieków, jednak nie zostały zapomniane. Dziś w różnych częściach Polski noszą różne nazwy:obrzynki, zarzynki czy wieniec. Zgodnie z wielowiekową tradycją rolnicze święto zwykle obchodzi się pod koniec sierpnia lub na początku września. Tradycji tej hołduje nasza gmina. Dożynki gminne to jedna z dwóch najważniejszych – obok Dni Ryczywołu –  imprez w wakacyjnym kalendarzu.

Obchody dożynkowe każdego roku rozpoczyna uroczysta Msza Święta Dziękczynna za zbiory. Po Mszy Świętej tradycyjnie następuje przemarsz barwnego korowodu dożynkowego. Po dotarciu na miejsce rozpoczynają się obrzędy dożynkowe w wykonaniu zaproszonych zespołów ludowych, a w dalszej kolejności liczne występy artystyczne. Nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych oraz stoisk z lokalnymi wyrobami, pamiątkami i kulinarnymi specjałami. Całość imprezy wieńczy zabawa taneczna pod gołym niebem.

W 2015 roku po raz pierwszy dożynki gminne odbyły się poza Ryczywołem.

Dożynki 2015 - LUDOMY

1

Dożynki 2016 - ZAWADY

Dożynki 2017-TŁUKAWY